29.11.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1143/18

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z.U. i A. H. (następców prawnych G.U.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 lutego 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 544/17 w sprawie ze skargi Z.U. i A.H. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 31 marca 2017 r. nr 0201-IOV1.4103.66.2017 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od maja do grudnia 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 6 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 544/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę Z.U. i A.H. – następców prawnych G.U. (dalej "Strona" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 31 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2013 r.

W ocenie Sądu pierwszej instancji przeprowadzone postępowanie dowodowe dawało organom podatkowym uzasadnione podstawy do przyjęcia, że faktury VAT, jakie na rzecz Strony w kontrolowanym okresie wystawiła A. sp. z o.o. tytułem dostawy paliwa, nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych zaistniałych pomiędzy podmiotami w nich określonymi. W ustalonych w sprawie okolicznościach faktycznych Sąd zaaprobował również stanowisko organów podatkowych co do tego, że Skarżąca nie wykazała przezorności w zweryfikowaniu ww. kontrahenta. Z punktu widzenia okoliczności, w jakich doszło do nawiązania współpracy pomiędzy Stroną a ww. spółką, za niewystarczający w tym zakresie uznano sam fakt wejścia przez Stronę w posiadanie określonych dokumentów dotyczących kontrahenta oraz wiedzę odnośnie dopełnienia przez niego obowiązków rejestrowych, czy nawet posiadania stosownej koncesji. W rezultacie za zasadne Sąd pierwszej instancji uznał pozbawienie Skarżącej przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku naliczonego ze spornych faktur na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT".

2. Skarga kasacyjna

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne