Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. III FSK 4307/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Dominik Gajewski (sprawozdawca), Protokolant Anna Rybak, , po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1210/20 w sprawie ze skargi A. U. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 24 sierpnia 2020 r., nr 2201-IEW-1.4261.60.2020/BK w przedmiocie ulgi płatniczej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1210/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: "WSA") w sprawie ze skargi A. U. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 24 sierpnia 2020 r, nr 2201-IEW-1.4261.60.2020/B w przedmiocie ulgi płatniczej, oddalił skargę.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył pełnomocnik Skarżącego zaskarżając go w całości. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie:
1) naruszenie przepisów postępowania, które to uchybienie niewątpliwie miało następnie istotny wpływ na wynik sprawy, w postaci art. 15zzs4 ust. 2 oraz 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, poprzez rozpoznanie sprawy wyłącznie poprzez przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, zamiast poprzez przeprowadzenie rozprawy (ewentualnie poprzez przeprowadzenie rozprawy na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku), co doprowadziło do wydania wyroku bez zbadania przez sad pierwszej instancji istoty sprawy (rzeczywistej sytuacji życiowo - finansowej skarżącego, nieprawidłowo ustalonej i ocenionej przez organ administracyjny), której ustalenie możliwe było wyłącznie poprzez przeprowadzenie przez sąd postępowania dowodowego, w ramach którego doszłoby do przesłuchania wnioskowanych osób (świadków, strony), mających niewątpliwie bezpośrednią i wyłączną wiedzę o sytuacji skarżącego, która stała się podstawą dla złożenia wniosku o umorzenie zobowiązania podatkowego, a następnie - wobec odmownego jego rozpoznania przez organ podatkowy - dla wszczęcia niniejszego postępowania;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty