22.04.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1821/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 października 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1897/16 w sprawie ze skargi A.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 18.750 (słownie: osiemnaście tysięcy siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 października 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 1897/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2013 r.

Sąd I instancji podzielił stanowisko organów podatkowych, które uznały, że faktury wystawione przez H. sp. z o.o. i N. sp. z o.o., dokumentujące sprzedaż paliwa na rzecz skarżącej, prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą PHU M. [...], stwierdzają czynności, które nie zostały przez te podmioty dokonane i na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wykazany.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy, a także materiał uzyskany od innych organów podatkowych oraz od organów ścigania (Prokuratury Okręgowej w P.) potwierdza, że skarżąca należała do zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku od towarów i usług. Działalność ta polegała na wyszukiwaniu osób, które zakładały spółki (w tym spółki będące wystawcami zakwestionowanych faktur oraz spółki będące rzekomymi ich dostawcami), pełniące funkcję tzw. "znikającego podatnika" lub "bufora". Spółki te nie posiadały żadnych aktywów oraz nie dysponowały infrastrukturą niezbędną do obrotu paliwami i były rejestrowane przez osoby podstawione ([...]), które za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie wyrażały zgodę na fikcyjny zakup udziałów i powołanie ich do organów zarządzających tych podmiotów i tym samym firmowały swoim nazwiskiem działania gospodarcze celem ukrycia faktycznych inspiratorów tych działań. Poza powyższym osoby te nie wykonywały żadnych czynności związanych z działalnością spółek, zwłaszcza że w stosunkowo krótkim okresie następowała odsprzedaż udziałów na rzecz obcokrajowców (obywateli Białorusi).

Z zeznań przesłuchanych członków grupy przestępczej, w tym [...] w sposób nie budzący wątpliwości wynika świadome uczestnictwo K.M., pełnomocnika, a zarazem męża skarżącej, który faktycznie zarządzał firmą, w procederze polegającym na nielegalnym obrocie paliwami pochodzącymi z wewnątrzwspólnotowych nabyć, od których na wcześniejszym etapie nie odprowadzano należnego podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne