10.06.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. I GSK 2742/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) Protokolant asystent sędziego Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 290/17 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zaliczenia wpłat na poczet podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] Sp. z o.o. w [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 290/27, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. Sp. z o.o. w W. (dalej: Spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z 27 stycznia 2017 r. w przedmiocie odmowy zaliczenia wpłat na poczet podatku akcyzowego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z 6 czerwca 2016r. skarżąca spółka zwróciła się o uznanie znajdujących się na rachunku organu celnego wpłat w podatku akcyzowym za miesiąc kwiecień 2014 r., zgodnie z deklaracją z 27 maja 2014 r. dokonanych w imieniu skarżącej przez firmę M. Sp. z o. o. (podmiot trzeci).

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że to skarżąca była podatnikiem podatku akcyzowego, zapłata podatku i opłaty paliwowej nastąpiła ze środków należących do skarżącej, a w przelewie wyraźnie zaznaczono, że podmiot trzeci, działając w imieniu skarżącej, wpłat dokonywał z zasobów pieniężnych skarżącej tytułem zapłaty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej należnych od skarżącej.

Decyzją z 30 września 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Legnicy odmówił zaliczenia przedmiotowych wpłat argumentując, iż podatnicy są zobowiązani do osobistego regulowania zobowiązań podatkowych. Zapłata przez podmiot trzeci nie może wygasić zobowiązań podatnika.

Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu decyzją z 27 stycznia 2017 r. utrzymał decyzję pierwszej instancji w mocy. Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 60 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej: O.p.) w obrocie bezgotówkowym zapłata podatku jest możliwa jedynie z rachunku bankowego (albo prowadzonego przez SKOK) podatnika, Nie jest zatem dopuszczalna, zapłata podatku przez osobę trzecią w formie bezgotówkowej, przy czym bez znaczenia jest zapis dokonany w treści przelewu "W imieniu A. Sp. z o. o. [...] z rachunku M. SPÓŁKA Z ORGANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ", wskazując przy tym w opisie dodatkowym m. in. "akcza23.04.2014poz335-339posłaniec A.", bowiem podmiot dokonujący przelewu może dokonać dowolnego zapisu na przelewie. W decyzji wskazano, że w trakcie postępowania kontrolnego strona przedstawiła umowę z 10 kwietnia 2014 r. wraz z aneksem z 24 kwietnia 2014 r. zawartą pomiędzy M. sp. z o. o. i skarżącą. Zgodnie z § 1 pkt 1 tej umowy strony umówiły się, że część środków przysługujących A. sp. z o.o. stanowiących jej własność będzie deponowana na rachunku bankowym wskazanym w umowie. Punkt 2 § 1 tejże umowy stanowił, iż "O ilości zdeponowanych środków, każdorazowo będzie decydował Prezes Zarządu A. sp. z o. o. lub osoba przez niego pisemnie upoważniona". Ponadto § 3 umowy stanowił, iż "Dyspozycję o wykorzystaniu ww. środków pieniężnych może podjąć jedynie Prezes Zarządu A. sp. z o. o. lub osoba przez niego pisemnie upoważniona".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne