02.03.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. I FSK 1657/22

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Wr 417/21 w sprawie ze skargi D.D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D.D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 675 (sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Wr 417/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (zwany dalej Sądem I instancji w całości oddalił skargę D. D. (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Podatniczki, Strony lub Skarżącej) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 12 lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2015 r.

Zagadnieniem spornym w sprawie była kwestia zaniżenia przez Podatniczkę należnego podatku od towarów i usług wskutek niezaewidencjonowania całości obrotu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów gotowych, pochodzących z własnej produkcji. W zgodnym przekonaniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej określanego jako Organ I instancji) oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej wspomniana nieprawidłowość miała miejsce. Organ II instancji, orzekając w sprawie w następstwie wniesionego odwołania, w stosunku do części okresów objętych rozliczeniami podatkowymi Podatniczki uchylił jednak decyzję nieostateczną z uwagi na upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Co do pozostałych okresów rozliczeniowych decyzja NUS została natomiast utrzymana w mocy przez Organ odwoławczy. W tych przypadkach nie można było bowiem mówić o wygaśnięciu skonkretyzowanej powinności podatkowej na skutek upływu czasu. Takie rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej skutkowało tym, że wyłącznie część rozliczeń podatkowych Strony (ta, w stosunku, do której przedawnienie nie nastąpiło) stała się przedmiotem sporu prowadzonego przed Sądem I instancji, a następnie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne