30.11.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2020 r., sygn. I OSK 1334/20

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 stycznia 2020 r. sygn. akt IV SA/Wr 445/19 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 stycznia 2020 r. (sygn. akt IV SA/Wr 445/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325), określanej dalej jako "P.p.s.a.", oddalił skargę K. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z [...] sierpnia 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta W. z [...] lipca 2019 r. o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego.

Z akt sprawy administracyjnej, w szczególności treści ww. decyzji wynika, że skarżąca ubiegała się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.) określanej dalej jako "u.ś.r.", przysługującego stosownie do wskazanego przepisu z tytułu "niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (...)". Organy ustaliły, że mąż skarżącej legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (niepełnosprawność ta istnieje od 1 września 2016 r., a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 26 lipca 2018 r.). Ustaliły ponadto, że skarżąca ma ustalone prawo do emerytury. Organy uznały, że w świetle art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. ta ostatnia okoliczność wyklucza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Stosownie bowiem do wskazanego przepisu "świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne