05.07.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. I OSK 2559/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: NSA Zygmunt Zgierski (spr.) del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 1682/19 w sprawie ze skargi P.L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia i zmiany decyzji przyznającej prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 19 lutego 2020 r. oddalił skargę P.L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...] czerwca 2019 r. w przedmiocie odmowy uchylenia i zmiany decyzji przyznającej prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył skarżący reprezentowany przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, zaskarżając to rozstrzygnięcie w całości i wnosząc o jego uchylenie i rozpoznanie skargi bądź przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, zasądzenie zwrotu kosztów postępowania oraz zasądzenie kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu powiększonych o należny podatek od towarów i usług, które to koszty nie zostały opłacone w części ani całości. Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzucił naruszenie:

1) art. 3 pkt 10 w zw. z art. 24 ust. 1 w zw. z art. 16a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2220, z późn. zm.), dalej: uśr, w zw. z art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, przez błędną wykładnię i błędne uznanie, że decyzja Prezydenta Miasta S. z [...] lutego 2015 r. przyznająca prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na okres od dnia [...] stycznia 2015 r. do dnia [...] października 2015 r. nie funkcjonuje w obrocie prawnym, ponieważ upływ okresu zasiłkowego powoduje automatyczne wygaśnięcie zarówno uprawnienia, jak i decyzji przyznającej to uprawnienie z mocy prawa, co doprowadziło w konsekwencji do błędnego uznania, że nie można uchylić decyzji na mocy art. 155 kpa, w sytuacji, gdy z upływem okresu, na który decyzja przyznawała prawo do świadczenia rodzinnego, wygasa wyłącznie uprawnienie do jego otrzymywania, a nie decyzja, na podstawie której takie świadczenie wypłacano, tym bardziej że z materiału dowodowego nie wynika, aby została wydana jakakolwiek decyzja stwierdzająca wygaśnięcie ww. decyzji na zasadach ogólnych w trybie art. 162 kpa;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne