09.08.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 1046/21

Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia NSA Marian Wolanin Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rodziny i Polityki Społecznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 430/20 w sprawie ze skargi K.K. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia od K.K. na rzecz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2020 r. (sygn. akt I SA/Wa 430/20), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi K. K. uchylił decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2019 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wojewody [...] z 24 października 2019 r. nr [...] o odmowie przyznania K. K. prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko: P. M. ur. [...].06.2007 r.

W motywach w/w wyroku Sąd podał, że K. K., wnioskiem z dnia 30 sierpnia 2019 r., wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres 2019/2021 na córkę - P.M.. Do wniosku dołączyła oświadczenie, w którym wskazała, że biologicznym ojcem dziecka jest M. M., lecz nie zna jego miejsca zamieszkania na terenie Włoch, ani adresu pracodawcy

Wspomnianą na wstępie decyzją z dnia 24 października 2019 r., Wojewoda [...] powyższego wniosku nie uwzględnił, podnosząc, że w związku z faktem, iż ojciec dziecka przebywa i pracuje na terytorium Włoch, zaś wnioskodawczyni jest osobą nieaktywną zawodową na terytorium Polski, to krajem pierwszeństwa do wypłaty dochodzonego świadczenia są Włochy. Jednocześnie zauważono, że z uwagi na to, iż miesięczna wysokość świadczeń rodzinnych przysługujących za granicą przekracza wysokość świadczeń możliwych do przyznania w Polsce, prawo do świadczenia wychowawczego zostało zawieszone w całości i nie występuje również dodatek dyferencyjny.

W odwołaniu od powyższej decyzji, K. K. podniosła m. in, że w wyroku z dnia 9 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II SA/Rz 167/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyraził pogląd, że M. M. (ojciec P. M.) nie jest członkiem rodziny wnioskodawczyni, a która zatem - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) - powinna być traktowana jak osoba samotnie wychowująca dziecko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne