17.03.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2022 r., sygn. I OSK 1622/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 190/21 w sprawie ze skargi O. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy świadczenia w formie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od O. C. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 26 maja 2021 r., II SA/Łd 190/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi O. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy świadczenia w formie świadczenia pielęgnacyjnego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Z. z [...] listopada 2020 r. nr [...].

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 22 maja 2020 r. O. C. (dalej: skarżąca) zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Z. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad babką.

Decyzją z [...] lipca 2020 r. Prezydent Miasta Z. odmówił przyznania wnioskowanego przez stronę świadczenia.

Na skutek wniesionego przez skarżącą odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z [...] sierpnia 2020 r. uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi.

Decyzją z [...] listopada 2020 r. Prezydent Miasta Z. ponownie odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. W treści uzasadnienia organ, stwierdził, że matka wnioskodawczyni jest spokrewniona w pierwszym stopniu i nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Zdaniem organu I instancji przeszkodą w uwzględnieniu wniosku jest także fakt, że na podstawie zgromadzonej dokumentacji nie można ustalić, iż niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ wskazał także, że w przypadku wnioskodawczyni z uwagi na fakt nauki w szkole średniej w systemie dziennym nie jest spełniony warunek zawarty w art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej: u.ś.r.).

W odwołaniu skarżąca podniosła, że decyzja organu I instancji:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne