25.07.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. I OSK 1343/21

Pomoc społeczna

Dnia 25 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Zygmunt Zgierski po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 1164/20 w sprawie ze skargi E.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia 10 listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 lutego 2021 r. (sygn. akt II SA/Bd 1164/20), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy – orzekając na zasadzie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a.") – oddalił skargę E. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia 10 listopada 2020 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia 7 października 2020 r. nr [...] o odmowie skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na babkę Z. J..

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, E. F. zarzuciła Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy naruszenie - na podstawie art. 174 pkt 2 w zw. z 176 p.p.s.a. - przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, a to: art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. w zw. z art. art. 77, 7, 80 oraz art. 138 § 2 k.p.a. a także art. 141 § 4 p.p.s.a. w zw. z art. 134 § 1 p.p.s.a. - w ten sposób, że mimo, iż w ramach kontroli sądowo-administracyjnej podstaw wydanej decyzji przez organy administracji publicznej winno zostać ustalone czy zaskarżona decyzja nie jest obarczona wadą wymuszającą jej wyeliminowanie z obrotu prawnego, a sąd administracyjny rozstrzyga w granicach sprawy nie będąc związany zarzutami skarżącego, przy czym sąd pierwszej instancji przedstawia stan sprawy, a pojęcie stanu sprawy jest pojęciem szerszym niż stan faktyczny, co oznacza, że go także obejmuje, to w przedmiotowej sprawie nie zostało zbadane czy i w jaki sposób zostały okoliczności stanu faktycznego zostały ustalone przez organy, zaś w rzeczywistości ustalenia te były niepełne lub domniemane, co oznacza, że sąd pierwszej instancji przedstawił w uzasadnieniu wyroku wadliwy stan sprawy wskutek przyjęcia, że wystarczającym dla ustalenia braku możności zadośćuczynienia obowiązkowi alimentacyjnemu przez krewnych pierwszego stopnia babci skarżącej jest kilkunasto - minutowy wywiad ze skarżącą z jednoczesnym założeniem nieistnienia obiektywnych przeszkód odnoszących się do sprawowania opieki nad babcią skarżącej przez jej dzieci, ergo wadliwość decyzji SKO we Włocławku ([...]) polega na nieustaleniu faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, w szczególności odnoszących się do koniecznego zakresu opieki sprawowanej nad babcią i rzeczywistych - zobiektywizowanych, możliwości sprawowania na nią opieki przez jej dzieci; skoro WSA w Bydgoszczy podkreślił w uzasadnieniu, że zgadza się, że nie można automatycznie wykluczać skarżącej jako wnuczki z kręgu potencjalnych osób, którym mogłoby być przyznane świadczenie pielęgnacyjne i byłoby to możliwe w razie zaistnienia szczególnej sytuacji, w której dzieci babci skarżącej nie byłyby w stanie z niezależnych od siebie powodów wypełniać swoich obowiązków alimentacyjnych, to brak w istocie ustaleń w tym zakresie stanowił o wadliwości skarżonej decyzji po myśli przepisu z art. 145 § 1 pkt 1 c ustawy p.p.s.a., reasumując: sąd administracyjny nie rozważył naruszenia przepisów postępowania w rozumieniu przepisu z art. 145 § 1 pkt 1 c ustawy p.p.s.a., a to przepisów z art. art. 77 i 7 oraz 80 k.p.a., następnie zaś 138 § 2 k.p.a., co nie tylko mogło, ale miało wprost decydujący wpływ na wynik sprawy, a zatem w sprawie wystąpiło naruszenie przepisów postępowania przez sąd w sposób oczywisty mające istotny wpływ na wynik sprawy i prowadzące do nieuzasadnionego oddalenia skargi E. F..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne