12.07.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. I OSK 1096/22

Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 stycznia 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1212/21 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 23 lipca 2021 r., znak: SKO.4106.674.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie na rzecz A.S. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 stycznia 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 1212/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A.S. (dalej także: "skarżąca", "skarżąca kasacyjnie") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie (dalej także: "organ II instancji", "kolegium") z 23 lipca 2021 r. znak: SKO.4106.674.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Pismem z 4 maja 2021 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką W.K.

Decyzją z 17 czerwca 2021 r. znak: DSO.5211.178.2021.3.MS Prezydent Miasta Częstochowy (dalej także: "organ I instancji") odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że niepełnosprawność u osoby wymagającej opieki powstała po ukończeniu przez nią wieku określonego w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej: "ustawa") tj. nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Matka strony posiada bowiem orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, z którego nie wynika od kiedy istnieje jej niepełnosprawność.

Po rozpoznaniu odwołania skarżącej, decyzją z 23 lipca 2021 r. znak: SKO.4106.674.2021 organ II instancji utrzymał powyższą decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji kolegium podniosło, że odmowa wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jest prawidłowa, przy czym z innych względów, aniżeli wskazane przez organ I instancji. Zdaniem kolegium przeszkodą do przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego było niespełnienie przesłanki określonej w art. 17 ust. 1 ustawy, a mianowicie brak związku przyczynowego pomiędzy sprawowaniem opieki, a rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej osoby sprawującej opiekę, bądź jej nie podejmowaniem w tymże celu. W ocenie kolegium w postępowaniu ustalono, że matka skarżącej jest osobą niepełnosprawną, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z 30 grudnia 2020 r. nr Zd.8421.7.8910.2020 wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Częstochowie, ważnym bezterminowo. Ustalono również, że skarżąca sprawuje opiekę nad matką. Opieka ta polega na tym, ze jest ona u matki co drugi dzień, a gdy zachodzi taka konieczność nawet codziennie. Zdarzają się również sytuacje, że córka zostaje u matki na noc. Ponadto, do zakresu obowiązków córki należy umawianie wizyt lekarskich, dowożenie matki na wizyty lekarskie, zakup leków i porcjowanie oraz dozowanie. Jednocześnie córka pierze, sprząta, gotuje, prasuje, wykonuje, wszystkie niezbędne prace domowe, także wokół domu. Z ustaleń pracownika socjalnego wynika również, ze obiady przygotowuje na okres dwóch dni, gdyż matka nie gotuje sama posiłku, jest jedynie w stanie je podgrzać. Wskazano także, że utrzymanie higieny matki również należy do obowiązków córki. Natomiast, raz w tygodniu córka stara się zabrać matkę do siebie do Częstochowy. W wywiadzie pracownika socjalnego podniesiono także, ze matka leczy się neurologicznie, ma zawroty głowy, jest po udarze, ze stwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawów oraz ma kłopoty ze wzrokiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne