Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. I OSK 1433/20
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 565/19 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 października 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 565/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z [...] lutego 2019 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, oddalił skargę.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
A. G. wystąpił [...] listopada 2018 r. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką S. G. od [...] lipca 2013 r. na stałe w wysokości 1 477 zł miesięcznie z jednoczesnym pomniejszeniem kwoty tego świadczenia o pobrany od [...] lipca 2013 r. zasiłek dla opiekuna. Ponadto wniósł o ustalenie, że kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od [...] stycznia, przyznanie prawa do objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym oraz ustalenie, że składka będzie odprowadzana do wysokości przyznanego świadczenia.
Orzeczeniem z [...] grudnia 2018 r. Wójt Gminy S. odmówił przyznania A. G. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką S. G.
Organ pierwszej instancji wskazał, że matka wnioskodawcy ma ustalone prawo do zasiłku dla opiekuna, a jej niepełnosprawność powstała w wieku 87 lat, co stanowi dwie negatywne przesłanki do przyznania wnioskowanego świadczenia (art. 17 ust. 1b oraz ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Dz. U. z 2018 r. poz. 2220).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty