20.11.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. I OSK 1304/20

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 1116/19 w sprawie ze skargi R.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 1116/19, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi R.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, uchylono zaskarżoną decyzję i decyzję Wójta Gminy M. z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...]. Wyrok ten wydano w przedstawionym poniżej stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję organu I instancji, którą odmówiono przyznania R.K. (dalej - "skarżący") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad bratem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdyż niepełnosprawny pozostaje w związku małżeńskim, jego żona legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Skarżący jest zatem osobą zobowiązaną do alimentacji w dalszej kolejności.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. (dalej - "SKO"), podzielając stanowisko Wójta Gminy M. wyjaśniło, że jeśli niepełnosprawny pozostaje w związku małżeńskim i ma pełnoletniego syna, to zgodnie z art. 132 K.r.i o. obowiązek alimentacyjny skarżącego, jako zobowiązanego w dalszej kolejności, powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo, gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub, gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Fakt oddzielnego zamieszkiwania, wykonywania pracy zawodowej lub stan zdrowia, na co powoływano się w odwołaniu, nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego względem osoby uprawnionej. Obowiązek ten może bowiem polegać na staraniach osobistych ale także np. na dostarczaniu określonej ilości produktów potrzebnych do egzystencji bądź opłaceniu osoby trzeciej, która tę opiekę zapewni. Celem świadczenia pielęgnacyjnego jest udzielenie materialnego wsparcia właśnie tym osobom, które rezygnują z aktywności zawodowej, by opiekować się osobą, wobec której wykonują swój obowiązek alimentacyjny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne