Wyrok NSA z dnia 9 września 2020 r., sygn. I OSK 364/20
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik po rozpoznaniu w dniu 9 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lipca 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 1002/19 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 lipca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I SA/Wa 1002/19), po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. P., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] marca 2019 r. oraz decyzję Burmistrza Gminy K. z [...] października 2018 r. odmawiające skarżącej przyznania świadczenia wychowawczego.
Powyższy wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z [...] października 2018 r. Burmistrz Gminy K. na podstawie art. 10 ust. 1 i 2 w związku z art. 2 pkt 11 oraz art. 1 ust. 2 pkt 1 i 3, art. 4, art. 5 ust. 1, art. 13, art. 27 ust. 3 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 195 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a. odmówił J. P. przyznania świadczeń na A. P. i A. P. wobec niezamieszkiwania przez wnioskującą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz braku zastosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czy też umowy międzynarodowej stanowiącej o takiej koordynacji.
Odwołanie od powyższej decyzji złożyła J. P.
Decyzją z [...] marca 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Jak wskazał organ odwoławczy, z wniosku J. P. i późniejszych jej oświadczeń wynika, że w okresie w którym miałoby być wypłacane świadczenie wychowawcze, miejscem pobytu jej i jej rodziny będzie [...]. Mąż strony pracuje w polskiej placówce dyplomatycznej w [...]. Organ wskazał także, że pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a [...] nie zawarto dwustronnej umowy o zabezpieczeniu społecznym, zatem w niniejszej sprawie należy wprost stosować przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w tym art. 2 ust. 2, z którego wynika, że warunkiem otrzymywania świadczenia wychowawczego przez obywatela polskiego jest przebywanie na terytorium Polski w okresie pobierania świadczenia. Zdaniem Kolegium nie ma także znaczenia, że mąż strony zatrudniony jest w polskiej placówce dyplomatycznej. Przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie ustanawiają wyjątku od zasady przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla pracowników polskich placówek dyplomatycznych bądź ich rodzin, podobnie jak przepisy ustawy z 21 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128 poz. 1403 ze zm.). Te ostatnie przewidują natomiast dodatkowe świadczenia (art. 29), których cel w ocenie Kolegium pokrywa się częściowo z celem przyznawania świadczenia wychowawczego. Również przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ze zm.) nie dotyczą postępowań prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty