21.09.2021 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 września 2021 r., sygn. I OSK 4310/18

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 21 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 2181/17 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 lipca 2018 r., I SA/Wa 2181/17, oddalił skargę P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] października 2017 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy R. z [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wójt Gminy R. (dalej: Wójt) decyzją z [...] sierpnia 2017 r. odmówił P. K. (dalej: skarżąca) przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko - F. K., na okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. z tego powodu, że wnioskodawczyni wraz z rodziną nie zamieszkuje na terytorium RP.

Skarżąca wniosła odwołanie od powyższej decyzji.

Decyzją z [...] października 2017 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej: Kolegium) utrzymało w mocy rozstrzygnięcie Wójta. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że z akt sprawy wynika, iż skarżąca mieszka ze swoimi dziećmi i mężem na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, co oznacza, że w sprawie nie została spełniona przesłanka z art. 1 ust. 3 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2017 r. poz. 1851; dalej: u.p.p.w.d.), warunkująca uzyskanie świadczenia wychowawczego. Zgodnie z tym przepisem, prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje obywatelom polskim, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Kolegium zaznaczyło, że ze złożonego przez skarżącą oświadczenia wynika, iż wraz z dziećmi i mężem przebywa czasowo, od czerwca 2014 r. w Stanach Zjednoczonych. Mąż studiuje na studiach doktoranckich i nie jest możliwe ustalenie daty powrotu do Polski. Kolegium podkreśliło, że posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest warunkiem koniecznym do uzyskania świadczenia wychowawczego, co wynika z powołanego art. 1 ust. 3 u.p.p.w.d. Warunek ten zniesiony jest jedynie w przypadkach, w których znajdują zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej, co nie ma miejsca w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne