26.05.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. I OSK 1741/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2019 r. sygn. akt IV SA/Gl 934/18 w sprawie ze skargi S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 29 stycznia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt IV SA/Gl 934/18) oddalił skargę S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z [...] sierpnia 2018 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z [...] maja 2018 r. w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Powyższy wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z [...] maja 2018 r. Burmistrz S., wskazując na przepisy art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 10 pkt 2, art. 13, art. 27 pkt 3, art. 28, art. 48 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1851 ze zm. - zwanej dalej ustawą z 11 lutego 2016 r.) oraz art. 104 i art. 130 § 4 K.p.a. odmówił S. R. przyznania świadczenia wychowawczego na dziecko - S. W.

Decyzją z [...] sierpnia 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. na podstawie art. 2 pkt 16, art. 4 ust. 1 - 2, art. 5 ust. 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. oraz art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymało w mocy powyższą decyzję organu I instancji. Jak podało Kolegium, S. R. jest pracownikiem Domu Pomocy Społecznej w S., w którym małoletni S. W. od lipca 2013 r. jest pensjonariuszem. Z zaświadczenia Sądu Rejonowego w P. wynika, że strona została ustanowiona opiekunem małoletniego i złożyła przyrzeczenie w dniu 27 marca 2018 r. W dniu 13 kwietnia 2018 r. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie świadczenia wychowawczego na podopiecznego. Za pobyt w placówce małoletni ponosi odpłatność w wysokości 107,10 zł miesięcznie, a pozostałą kwotę uiszcza Gmina W. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że podopieczny nie zamieszkuje ze stroną i nie pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym. W Domu Pomocy Społecznej ma zapewnioną całodobową opiekę i pomoc. Strona jako pracownik ww. Domu pomaga podopiecznemu w codziennych czynnościach, a poza godzinami pracy nie utrzymuje z nim kontaktów. Dodatkowe kontakty realizowane są w ramach funkcjonowania placówki jako wyjazdy wakacyjne oraz wyjścia środowiskowe. Podopieczny nigdy nie odwiedził opiekunki w jej miejscu zamieszkania. Ponieważ podopieczny nie zamieszkuje wspólnie ze stroną jako swoim opiekunem prawnym i strona nie sprawuje faktycznej i bezpośredniej opieki nad nim, nie pełni też głównej roli w jego wychowaniu oraz zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb życiowych, to nie wypełnia przesłanek do uzyskania świadczenia wynikających z treści art. 4 ust. 1 i art. 2 pkt 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. Istotne bowiem dla uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego jest ustalenie, czy dziecko wchodzi w skład rodziny podmiotu, który ubiega się o świadczenie, a więc czy jest dzieckiem "zamieszkującym wspólnie". Zawarte w art. 2 pkt 16 ustawy sformułowanie "zamieszkujące wspólnie", należy rozumieć jako fizyczne przebywanie dziecka u tego rodzica (opiekuna prawnego), który sprawuje faktyczną nad nim opiekę i faktycznie zaspakaja jego potrzeby życiowe. Wskazuje na to cel świadczenia wychowawczego określony w art. 4 ust. 1 ustawy. Nabycie prawa do przedmiotowego świadczenia jest zatem uwarunkowane sprawowaniem opieki, utożsamianym z wychowaniem małoletniego dziecka, a w konsekwencji warunkiem takim jest wspólne zamieszkiwanie zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy, czy też wychowanie i sprawowanie opieki nad małoletnim i zaspokajanie jego potrzeb życiowych, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy. Tymczasem, strona jest opiekunem prawnym podopiecznego, natomiast nie spełnia pozostałych przesłanek do uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego.

Skargę na powyższą decyzję złożyła S. R., zarzucając jej naruszenie

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne