Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2020 r., sygn. I OSK 2947/19
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 528/19 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję, a także poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta B. z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz Z. K. kwotę 1.000,00 (tysiąc) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 528/19, oddalił skargę Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Burmistrz Miasta B. decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r. odmówił przyznania Z. K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym E. B. Podstawą tego rozstrzygnięcia było ustalenie, że wnioskodawczyni nie należy do kręgu uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "u.ś.r.". Organ orzekający ustalił, że wnioskodawczyni nie jest krewną niepełnosprawnego, w związku z czym nie jest zobowiązana do alimentacji w stosunku do niego, co wyklucza przyznanie przedmiotowego świadczenia. W odwołaniu od tej decyzji Z. K. zarzuciła, że co prawda niepełnosprawny nie jest jej ojcem biologicznym, ale po zawarciu małżeństwa z jej matką traktował ją jak córkę. Natomiast obecnie ona sprawuje nad nim opiekę i z tego powodu nie pracuje zawodowo. Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję I instancji, podzielając jej ustalenia i wnioski. Powołało się przy tym na art. 129 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.) dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "K.r.o.", wskazującego osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty