29.09.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 września 2020 r., sygn. II GSK 1730/18

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 29 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T. P." Spółki z o.o. w N. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2516/17 w sprawie ze skargi "T. P." Spółki z o.o. w N. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz "T. P." Spółki z o.o. w N. S. 2.417 (dwa tysiące czterysta siedemnaście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dniu 23 maja 2018 r., oddalił skargę T. P. Sp. z o.o. w N. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2017 r., w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 18 kwietnia 2017 r., skarżąca zgłosiła do Urzędu Patentowego, w celu uzyskania prawa ochronnego, oznaczenie słowne "T. P.", przeznaczone do oznaczania usług zawartych w klasach 35 i 37.

Objętą skargą decyzją Urząd Patentowy RP odmówił w całości udzielenia prawa ochronnego na ujęty we wniosku słowny znak towarowy.

W motywach organ wskazał, że zgłoszone do ochrony oznaczenie słowne "T. P." nie posiada dostatecznych znamion odróżniających w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego. Określenie w kontekście usług, które ma sygnować, nie stanowi określenia fantazyjnego i abstrakcyjnego, nie nadaje się do odróżniania towarów spółki od towarów tego samego rodzaju oferowanych przez innych przedsiębiorców działających w tej samej, co strona branży, gdyż jest jedynie nośnikiem informacji o pochodzeniu tych usług. Zgłoszone oznaczenie jest oznaczeniem słownym, w konsekwencji czego trudno jest odnaleźć w nim jakiekolwiek cechy mówiące o pochodzeniu towaru od konkretnego zgłaszającego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne