01.10.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 października 2019 r., sygn. II GSK 1341/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 1 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 4163/15 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2016r., sygn. akt V SA/Wa 4163/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lipca 2015r.w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Przedstawiając przyjęty za podstawę tego wyroku stan sprawy - Sąd I instancji stwierdził, że w lokalu "[B.]" znajdującym się w C., przy ul. [...] funkcjonariusze ujawnili włączone do zasilania i gotowe do eksploatacji automaty do gier o nazwach: HOT SPOT, nr [...], HOT SLOT, nr [...] oraz HOT SPOT PLATINUM, nr [...], które nie posiadały poświadczenia rejestracji, a na których urządzano gry hazardowe bez zezwolenia w lokalu niebędącym kasynem gry. Ustalono również, że dysponentem tych urządzeń, odpowiedzialnym za ich zainstalowanie była strona, czemu sama nie przeczy.

Dyrektor, powołując art. 3, art. 2 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 471), zwanej u.g.h., stwierdził, że sporne w sprawie automaty są urządzeniami elektronicznymi (komputerowymi). Z oględzin wynika, że posiadają one m.in. monitory LCD, panele sterujące, płyty główne z zainstalowanym oprogramowaniem gier, przyciski funkcyjne, zasilane są energią elektryczną. Spełniony został zatem jeden z warunków definicji gier na automatach, zarówno w rozumieniu art. 2 ust. 3, jak również art. 2 ust. 5 u.g.h., tj. gra jest rozgrywana na urządzeniu elektronicznym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne