22.07.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2022 r., sygn. II GSK 523/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Gl 874/18 w sprawie ze skargi E. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 24 maja 2018 r. nr 330000-IAGR.8720.1530.2016.BF w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: WSA) wyrokiem z 5 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Gl 874/18, oddalił skargę E.D.j (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: Dyrektor IAS) z 24 maja 2018 r. nr 330000-IAGR.8720.1530.2016.BF w przedmiocie kary pieniężnej.

WSA orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Funkcjonariusze celni 11 kwietnia 2014 r. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych w lokalu "D (...)" w J. (...), będącego w dyspozycji skarżącej. Funkcjonariusze stwierdzili w nim 3 podłączone do prądu i gotowe do gry urządzenia o nazwach: (...). Kontrolującym nie okazano dokumentów wymaganych dla prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu gier na automatach, a urządzenia nie miały poświadczenia rejestracji. Na automatach (...) znajdowała się naklejka z informacją, że ich właścicielem jest D . (...) s.r.c. Trzeci automat znajdujący się w lokalu posiadał innego właściciela. Kontrolujący przeprowadzili eksperyment procesowy polegający na rozegraniu gier kontrolnych opisany w protokole z kontroli z 15 kwietnia 2014 r., który wykazał, że gry zainstalowane na urządzeniach miały charakter losowy, a wynik gry nie zależał od umiejętności grającego. Przeprowadzona kontrola dała podstawę do stwierdzenia, że w lokalu urządzane były gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.; dalej: ugh).

Przesłuchana w charakterze świadka skarżąca zeznała, że automaty do gier nie są jej. Dwa lata wcześniej w lokalu pojawił się mężczyzna, który zaproponował wstawienie do lokalu automatów, co miało zwiększyć liczbę klientów odwiedzających lokal. Zeznała, że za automaty nie płaci, jak i nie otrzymuje zapłaty. Nie zna danych osób które są właścicielami automatów. Mężczyźni ci przyjeżdżają raz w miesiącu i obsługują automaty. Skarżąca nie wie co przy nich robią. Nie wie, czy automaty wypłacają pieniądze. Sama nigdy nie wypłacała pieniędzy grającym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne