18.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. II GSK 882/22

Gry losowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T." Sp. z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2022 r. sygn. akt III SA/Po 1031/21 w sprawie ze skargi "T." Sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 maja 2021 r., nr 3001-IOA.4246.122.2020.MRa w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "T." Sp. z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 8.100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 12 stycznia 2022 r. oddalił skargę T. Sp. z. o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 maja 2021 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzanie gier na automatach bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 26 marca 2018 r. kontroli w lokalu przy ul. [...] M. [...] w R., ujawniono cztery urządzenia przypominających automaty do gier hazardowych. W wyniku eksperymentów procesowych ustalono, że gry oferowane na tych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 165, dalej: u.g.h

Ustalenia te stały się podstawą decyzji Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu z dnia 29 października 2020 r., którą wymierzono spółce karę pieniężną w wysokości 400.000 zł za urządzanie gier hazardowych na ujawnionych automatach bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ stwierdził, że gracz nie miał wpływu na wynik gry rozgrywanej na automatach, bowiem nie miał realnej możliwości zaplanowania gry, a możliwość skorzystania z opcji "Pomoc" byłą iluzoryczna. Gracz nie musiał przy tym korzystać z tej opcji, a więc nie była ona integralnym elementem gry, a jedynie opcją pomocniczą mającą pozorować element logiczny gry. Gracz nie miał wpływu na wyświetlane układy, na układ początkowy ani układy kolejne, a wynik gry był dla niego nieprzewidywalny. Gry miały charakter komercyjny. Organ stwierdził również, że brak było podstaw, aby kwestionować wartość dowodową eksperymentu procesowego. Przedłożone zaś przez stronę środki dowodowe nie dotyczyły spornych automatów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne