Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2024 r., sygn. II GSK 2387/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 września 2023 r. sygn. akt II SA/Rz 151/23 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 16 listopada 2022 r. nr 1801-IOA.4246.54.2022 w przedmiocie kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie; 2. zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 5050 (pięć tysięcy pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 września 2023 r., sygn. akt II SA/Rz 151/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie ze skargi A.S. w przedmiocie kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Funkcjonariusze służby celno-skarbowej przeprowadzili w dniu 3 października 2017r. kontrole w lokalu o [...], na podstawie postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Przemyślu z 19 września 2017 r. o żądaniu wydania rzeczy i stwierdzili, że znajdują się w nim dwa urządzenia do gier [...], które były włączone do prądu. Funkcjonariusze dokonując oględzin, podjęli próbę przeprowadzenia eksperymentu gry. Zablokowanie zdalnie urządzeń uniemożliwiło proces.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (dalej: organ pierwszej instancji) decyzją z 4 lipca 2022 r., nałożył na A.S. (dalej: skarżący) karę pieniężną w łącznej wysokości 200.000 zł z tytułu posiadania zależnego lokalu, w którym prowadzona była działalność gastronomiczna, gdzie znajdowały się dwa niezarejestrowane automaty do gier.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty