Wyrok NSA z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II GSK 349/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant asystent sędziego Zofia Frąckowiak po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "W." Sp. z o.o. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 października 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 829/20 w sprawie ze skargi "W." Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 29 maja 2020 r. nr 1801-IOA.4246.23.2020.7 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "W." Sp. z o.o. w R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 20 października 2020 r., sygn. akt II SA/Rz 829/20 oddalił skargę "W." Sp. z o.o. w R. (dalej: spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z 29 maja 2020 r. nr 1801-IOA.4246.23.2020.7 w przedmiocie wymierzenia spółce kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej: Dyrektor IAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu z 3 stycznia 2020 r. o nałożeniu na spółkę kary pieniężnej w wysokości 24 000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Podstawą nałożenia kary były ustalenia przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych w dniu 10 sierpnia 2015 r. kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165, dalej: u.g.h.), która wykazała, że na stacji paliw "T." w L., należącej do spółki, znajdują się dwa włączone i gotowe do gry urządzenia elektroniczne: Apollo Games nr [...] i Apex Hot Multi Magic Fruits XXL [...]. Kontrolującym nie okazano dokumentów wymaganych dla prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu gier na automatach. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym: oględzin, eksperymentu procesowego w postaci gier kontrolnych na urządzeniach, przesłuchania świadków i ujawnionych dokumentów ustalono, że gry urządzane na spornych urządzeniach mają charakter losowy oraz komercyjny, więc spełniają definicję gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 4 u.g.h., bowiem automaty oferują wygrane rzeczowe w postaci możliwości rozpoczęcia nowych gier za punkty uzyskane z wygranej. Powyższe ustalenia potwierdziła treść opinii z badania specjalistycznego przeprowadzonego przez Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Przemyślu. Do akt sprawy włączono również uwierzytelnioną ramową umowę dzierżawy części lokalu, zawartą 1 czerwca 2015 r. pomiędzy skarżącą – jako wydzierżawiającym a H. sp. z o.o. – jako dzierżawcą, która ustalała czynsz miesięczny w wysokości 2000 zł wraz z aneksem i listami aktualizacyjnymi wstawianych automatów oraz fakturami VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty