07.11.2024 Obrót gospodarczy

Skarga kasacyjna dotycząca urządzania gier na automatach poza kasynem - Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. II GSK 1147/21

Do kar pieniężnych z tytułu nielegalnego urządzania gier na automatach nie mają zastosowania przepisy o przedawnieniu z Ordynacji podatkowej; ustawodawca przewiduje karę w wysokości 12.000 zł za każdy automat urządzający gry poza kasynem.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Agnieszka Cudna po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 361/20 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 30 marca 2020 r. nr 2401-IOA2.4246.107.2019.KA w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje w całości od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Przedmiot kontroli kasacyjnej.

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 361/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. T. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (organ odwoławczy, organ II instancji, organ) z dnia 30 marca 2020r. nr 2401-IOA2.4246.107.2019.KA w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

II. Stan sprawy wynikający z kontrolowanego wyroku.

Dnia 25 lutego 2011 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Częstochowie przeprowadzili kontrolę urządzania i prowadzenia działalności w zakresie gier na automatach w lokalu o nazwie "[...]" w C., którego właścicielem była D. K. W trakcie kontroli w ww. lokalu stwierdzono m in. dwa włączone i gotowe do gry urządzenie elektroniczne o nazwie: terminal "Internet Kiosk" bez oznaczeń numerycznych i terminal "Internet Kiosk" oznaczony numerem 538 (1036). Urządzenia te nie posiadały na obudowach oznaczeń w postaci numeru poświadczenia rejestracji, numeru fabrycznego, numeru zezwolenia oraz nazwy właściciela automatów i urządzającego gry. Kontrolujący ustalili, że właścicielem obu urządzeń jest firma "I." J. T. W momencie rozpoczęcia kontroli bar był czynny i dostępny dla klientów, a przedmiotowe urządzenia były podłączone do prądu. Na terminalach urządzeń były wyświetlane strony z ikonami umożliwiającymi uruchomienie gier. Kontrolującym nie okazano zezwolenia na urządzanie gier na automatach, w barze nie było również regulaminu gier oraz poświadczeń rejestracji automatów. Przeprowadzony eksperyment procesowy, opisany w protokole, wykazał, że gry możliwe do rozgrywania na ww. urządzeniach wyczerpują znamiona gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 4 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (u.g.h.), gdyż są prowadzone o wygrane rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. W związku z powyższymi ustaleniami kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w Częstochowie (organ I instancji) postanowieniem z 15 kwietnia 2014 r. wszczął z urzędu wobec skarżącego postępowanie w związku z urządzaniem gier na automatach poza kasynem gry.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne