19.12.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 1003/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 lipca 2020 r. sygn. akt III SA/Łd 11/20 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 1496/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. P. (skarżący, strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] października 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu 28 stycznia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi przeprowadził w barze przy stacji paliw B., pod adresem: [...]-[...] Ł., N. [...], kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (u.g.h.) z uwagi na podejrzenie, że w lokalu tym urządzane są gry na automacie w rozumieniu wskazanej ustawy. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że działalność prowadzona w zakresie gier na automacie miała miejsce w ww. barze, a więc poza kasynem gry, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1a u.g.h. W ramach czynności kontrolnych funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment polegający na przeprowadzeniu gry próbnej. Z protokołu kontroli wynika, że w kontrolowanym lokalu stwierdzono jedno włączone i gotowe do gry urządzenie - Max Cash Multigame Laxus nr [...], stanowiące - zgodnie z oznaczeniami na obudowie, własność firmy "G." A. P. w K. Gra próbna na automacie wykazała jej losowy charakter. Wynik przeprowadzonych gier był niezależny od zręczności gracza. Stwierdzono także ich komercyjny charakter. W trakcie kontroli zabezpieczono umowę dzierżawy powierzchni lokalu Nr [...] z [...].11.2014 r. zawartą pomiędzy wydzierżawiającym: A. P. prowadzącym działalność pod nazwą "...", a dzierżawcą: PPU "G." A. P. z siedzibą w K. Zgodnie z treścią ww. umowy skarżący zobowiązał się zapewnić możliwość podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej oraz udostępnić urządzenie do używania gościom lokalu (§ 5 umowy). Dzierżawca zobowiązał się do zapłaty wydzierżawiającemu czynszu w wysokości 234,90 zł, powiększony o należny podatek 23% (VAT), kwota ta obejmuje również koszt energii elektrycznej zużytej przez urządzenie. W przypadku niemożności używania przez dzierżawcę wynajętej powierzchni zgodnie z jej przeznaczeniem, z przyczyn niezależnych od niego, należny za dany okres czynsz zostaje obniżony, stosownie do liczby dni, przez które dzierżawca nie mógł jej właściwie używać. Jeśli "okres niemożności będzie procentowo większy" dzierżawca zostaje zwolniony z opłaty (§ 6). W każdym przypadku "uszkodzenia urządzenia lub ingerencji w stosunku do niego osób trzecich" wydzierżawiający ma obowiązek informować o tym dzierżawcę (§ 7).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne