22.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 września 2022 r., sygn. II GSK 746/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak po rozpoznaniu w dniu 22 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Po 752/18 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 września 2018 r. nr 3001-IOA.4246.362.2017.MSz w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od P. Sp. z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 kwietnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej zwany "WSA" lub "Sąd I instancji"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej zwanej "p.p.s.a."), oddalił skargę P. Sp. z o.o. w R. (dalej zwanej "Skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej zwanego "Dyrektorem IAS") z 21 września 2018 r. (nr 3001-IOA.4246.362.2017.MSz) w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w Pile przeprowadzili w lokalu [...] przy ul. [...] w P. (zwanym dalej "Lokalem") – należącej do P. spółka jawna (dalej zwana "Właścicielem stacji paliw) – czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.; dalej zwanej "u.g.h."). W toku kontroli stwierdzono, że w Lokalu znajdowały się trzy urządzenia włączone do sieci i gotowe do gry o nazwie HOT SPOT PLATIN (oznaczony nr [...]), BLACK HORSE (oznaczony nr [...]) i BLACK HORSE (oznaczony nr [...]) (dalej zwane także "urządzeniami"). W drodze eksperymentu ustalili, że gry oferowane na tych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu u.g.h. – gry mają charakter komercyjny i zawierają element losowości. Kontrolowany nie posiadał zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, a same ww. urządzenia nie były zarejestrowane przez właściwego naczelnika urzędu celnego.

W toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni przesłuchali w charakterze świadka kierownika stacji paliw S. N. (pracownika Właściciela stacji paliw). Świadek zeznał, że "nie pamiętam kiedy te maszyny zostały wstawione, ok 3/4 miesiące temu. Właścicielem tych automatów jest firma M. z B. W lokalu nie ma umowy dzierżawy na te automaty, znajduje się w siedzibie firmy. Nie posiadam kluczy do tych automatów. Nie znam serwisantów, którzy tutaj przyjeżdżają, telefonu nie mam do nich, gdyż przyjeżdżają raz w tygodniu i to wystarczy. Maszyny te są cały czas włączone. (...)"

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne