12.02.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. I FSK 439/17

Zarzutami naruszenia prawa materialnego nie można zwalczać ustalonego w sprawie stanu faktycznego. Innymi słowy, ocena zasadności zarzutu naruszenia prawa materialnego może być dokonana wyłącznie na podstawie ustalonego w sprawie stanu faktycznego, nie zaś na podstawie stanu faktycznego, który skarżący uznaje za prawidłowy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. [...] sp. z o.o. z siedzibą w P. [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 1170/16 w sprawie ze skargi E. [...] sp. z o.o. z siedzibą w P. [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od lipca do października 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. [...] sp. z o.o. z siedzibą w P. [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 1 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Gd 1170/16 Wojewódzki

Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę E. sp. z o.o. z siedzibą w P. [...] (dalej: spółki) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 18 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od lipca do października 2013 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia sąd ten wskazał, że istotą sporu było to czy zakwestionowane przez organ podatkowy faktury obrazowały rzeczywiste czynności gospodarcze. Podzielił ustalenia organów podatkowych, że faktury wystawione na rzecz skarżącej przez przedsiębiorstwo E., a także te wystawione przez skarżącą na rzecz E., jak też faktury wystawione na rzecz skarżącej spółki przez kancelarię adwokacką K. K. nie obrazowały opisanych w nich transakcji. W konsekwencji organ prawidłowo pozbawił spółkę na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez E. za sierpień 2013 r. Nadto z uwagi na to, że wystawione we wrześniu 2013 r. przez skarżącą na rzecz E. faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, poprawnie zobowiązano spółkę do zapłaty wykazanego na nich podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Prawidłowo też organ ustalił, że czynności opisane fakturami wystawionymi przez E. i kancelarię K. K. za okres od lipca 2013 r. do października 2013 r. dotyczyły w istocie nabycia przez spółkę przedsiębiorstwa E. z zamiarem kontynuowania jego działalności, co skutkowało wyłączeniem tych transakcji spod opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji zakwestionowaniem uprawnienia strony do odliczenia podatku wykazanego na tych fakturach na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 tej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne