Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 1090/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Marzena Łozowska (sprawozdawca), Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o. o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 1 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 1901/15 w sprawie ze skargi P. sp. z o. o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W.) z dnia 18 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. z o. o. z siedzibą we W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 1 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1901/15 oddalił skargę P. sp. z o.o. z/s we W. (dalej powoływanej jako: strona, Spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 18 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Zaskarżony wyrok zapadł na gruncie poniższego stanu faktycznego:
1.3. Dyrektor Izby Skarbowej we W., decyzją z dnia 18 września 2015 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. (dalej: organ podatkowy I instancji) z dnia 26 czerwca 2015 r. określającą Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za miesiące: marzec, kwiecień, czerwiec i lipiec 2012 r.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ przypomniał, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego organ podatkowy I instancji ustalił, że Spółka prowadziła w 2012 r. działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania mięsa i odpadów mięsnych na karmę i paszę dla zwierząt gospodarskich i domowych, a także sprzedaż hurtową i detaliczną wytworzonej produkcji w kraju i za granicą. W oparciu o dokumenty źródłowe organ podatkowy I instancji ustalił, że w 2012 r. Spółka zawyżała kwoty zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym poprzez zaniżenie sprzedaży mączki mięsno-kostnej - udokumentowanej paragonami fiskalnymi - na rzecz niezidentyfikowanych kontrahentów. Stwierdzono, że strona dokonywała zakupu mączki mięsno-kostnej, którą głównie odsprzedawała niezidentyfikowanym odbiorcom krajowym, a w niewielkiej ilości przekazywała na potrzeby własnej produkcji. Zakupu mączki strona dokonywała w firmie niemieckiej - P. i firmie polskiej - P. sp. z o.o. S.K.A. Ponadto ustalono, że mączka kostna z Niemiec była sprzedawana w Polsce, natomiast mączka nabywana od polskiej firmy była eksportowana do Wietnamu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty