Wyrok NSA z dnia 26 października 2017 r., sygn. II OSK 2768/16
Podstawą wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego zamiennego jest ocena zgodności dokonanych przez inwestora istotnych odstępstw od projektu budowlanego m.in. z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Bada się to, czy istotne odstępstwa są zgodne z prawem, w tym z prawem miejscowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie NSA Roman Hauser del. NSA Andrzej Irla (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 947/15 w sprawie ze skargi J.U. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 21 czerwca 2016 r. (sygn. akt II SA/Lu 947/15) po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. U. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] października 2015 r. (nr [...]) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania sądowego.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 20 lutego 2014 r., inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w P. (dalej PINB) przeprowadzili kontrolę działek nr [...] i [...] położonych w P., przy ul. [...]. Stwierdzili, że jest tam realizowana budowa "[...]". Inwestorem jest T. J., który na tę inwestycję uzyskał decyzję Starosty P. z dnia [...] października 2012 r. (znak: [...]) o pozwoleniu na budowę. W trakcie kontroli budynek był w stanie surowym zamkniętym. Wykonane były tynki, instalacja centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacjna i elektryczna, a także wentylacja grawitacyjna. Organ I instancji ustalił, że inwestor odstąpił od warunków udzielonego pozwolenia na budowę. Zmienione zostały bowiem wymiary klatki schodowej, na trzech kondygnacjach wydzielono lokale za pomocą ścianek działowych. Zmieniono też układ i wielkość okien, drzwi balkonowych i dachowych. Na zaprojektowanym strychu nieużytkowym stwierdzono wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, a także wyodrębniono lokale za pomocą ścianek działowych. Poszerzono balkon do wymiarów balkonu w niższej kondygnacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty