Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2254/15
Zakwestionować prawo do odliczenia, z uwagi na jego nadużycie, można zarówno względem sytuacji mających miejsce przed 1 lipca 2016 r., jak i po tej dacie.
Monitor Księgowego nr 21/2017
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (poprzednio B. Sp. z o.o. z siedzibą w W.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3146/14 w sprawie ze skargi B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 7 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3146/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 sierpnia 2014 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r.
Z uzasadnienia przedmiotowego rozstrzygnięcia Sądu I instancji wynika, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia 27 stycznia 2014 r. określił B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dawniej D. [...] Sp. z o.o. w W.) kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za listopad 2012 r. i grudzień 2012 r. w wysokości innej niż wynikająca ze złożonych przez podatniczkę deklaracji VAT-7. Organ zakwestionował bowiem podatek naliczony wynikający z faktury VAT z dnia 20 listopada 2012 r. nr [...], dotyczącej wykonania usług remontu schodów drewnianych oraz renowacji zabytkowych drzwi w budynku A przy ul. P. 52 w K., na której jako wystawca widnieje M. Sp. z o.o. stwierdzając, że faktura ta dokumentuje czynności, które nie zostały dokonane pomiędzy wskazanymi w niej podmiotami. Ponadto organ zebrał dowody świadczące jego zdaniem o zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej (za Rep. A [...] z dnia 12 grudnia 2012 r.) na podstawie faktury VAT z dnia 12 grudnia 2012 r. nr [...] wartość netto: 2.050.600 zł (VAT 471.638 zł) wystawionej przez A. [...] Sp. z o.o. w S., dla pozoru, bez żadnego uzasadnienia gospodarczego, bez koniecznych do jej nabycia środków pieniężnych, w celu wykorzystania mechanizmu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W związku z powyższym organ I instancji uznał, że przedmiotowa transakcja została zawarta w celu obejścia przepisów ustawy, o którym mowa w art. 58 k.c., tj. art. 87 ust. 1 i 2 w zw. z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz dotknięta jest wadą pozorności określoną w art. 83 k.c., co skutkuje pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty