Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1681/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2361/11 w sprawie ze skargi Z. w [...] na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia konkursu ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 marca 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 2361/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), oddalił skargę Zespołu Opieki Zdrowotnej w [...] na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej zwanego "Prezesem NFZ") z dnia [...] października 2011 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej zwanego "Dyrektorem OW NFZ") z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], którą nie uwzględniono odwołania skarżącego od rozstrzygnięcia konkursu ofert w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów NFZ orzekających w sprawie. Organy te stwierdziły, że w dniu [...] marca 2011 r. [...] Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił konkurs ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju "ratownictwo medyczne" w zakresie "świadczenia udzielane przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego", "świadczenia udzielane czasowo przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego" oraz "świadczenia udzielane przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego" na obszarze [...] (rejon operacyjny [...]) na okres obowiązywania umowy [...]. Do konkursu zostały zgłoszone dwie oferty: Zespołu Opieki Zdrowotnej w [...] oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej [...] (dalej zwanego również "NZOZ [...]"; będącego jednostką organizacyjną F. Sp. z o.o. w [...]). Po przeprowadzeniu postępowania komisja konkursowa dokonała ostateczne oceny i porównania złożonych ofert. W "Rankingu końcowym" oferta Zespołu Opieki Zdrowotnej w [...] uzyskała łącznie 211 pkt (w tym 61 pkt za kryterium jakość), natomiast oferta NZOZ [...] uzyskała 227,5 pkt (w tym 77,5 pkt za kryterium jakość). W związku z tym w dniu [...] maja 2011 r. komisja konkursowa rozstrzygnęła postępowanie, dokonując wyboru oferty złożonej przez NZOZ [...]. Zespół Opieki Zdrowotnej w [...] złożył odwołanie od rozstrzygnięcia konkursu. Jednakże Dyrektor OW NFZ decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. nie uwzględnił tego odwołania, zaś Prezes NFZ decyzją z dnia [...] października 2011 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Dyrektora OW NFZ, wskazując w podstawie prawnej rozstrzygnięcia art. 154 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.; dalej zwanej "ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej"). Organ odwoławczy wskazał, że łączna różnica pomiędzy kryterium jakości wyniosła 16,5 pkt, z których 15 było związanych z nieprzyznaniem Zespołowi Opieki Zdrowotnej w [...] dodatkowej punktacji za posiadanie certyfikatu ISO w zakresie usług medycznych ratownictwa medycznego, w związku z nieposiadaniem takiego certyfikatu przez podwykonawcę strony - Szpital Powiatowy w [...]. Prezes NFZ nie uwzględnił zarzutów odwołującego się, że nie każdy ze środków transportu specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego NZOZ [...] dysponuje wolumetryczną pompą infuzyjną. Powołując się na przeprowadzoną kontrolę, organ stwierdził, że każdy z tychże środków transportu jest wyposażony w pompę infuzyjną typu strzykawkowa pompa infuzyjna, zaś z uzyskanych przez komisję konkursową opinii Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej dla województwa [...] oraz Konsultanta Krajowego wynikało, że rodzajem pomp infuzyjnych w ratownictwie medycznym są pompy strzykawkowe oraz że infuzyjną pompę strzykawkową można uznać za odmianę wolumetrycznej pompy infuzyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty