05.12.2023 Ubezpieczenia

Zasady równego traktowania i jawności w konkursach ofert na świadczenia opieki zdrowotnej - Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 239/23

Organ administracyjny, oceniając oferty w konkursie na świadczenia opieki zdrowotnej, ma prawo dokonywać korekt punktacji na podstawie rzetelnej analizy przedstawionych dowodów i oświadczeń oferentów, a przeprowadzenie dodatkowej kontroli u wybranego oferenta, jeśli istnieją ku temu uzasadnione przesłanki, nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 października 2022 r. sygn. akt III SA/Lu 284/22 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie z dnia 29 marca 2022 r. nr 1/2022/154.6 w przedmiocie rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. B. na rzecz Dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 października 2022 r., sygn. akt III SA/Lu 284/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A.B., zwanej dalej "skarżącą", na decyzję Dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie, zwanego dalej także "organem", z dnia 29 marca 2022 r., nr 1/2022/154.6, w przedmiocie rozstrzygnięcia konkursu na zawarcie umów o udzielenie świadczeń z opieki zdrowotnej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 28 czerwca 2017 r. Dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił postępowanie konkursowe w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna, na obszarze gmin: Biłgoraj, Biszcza, Frampol, Goraj, Potok Górny i Tereszpol. Wartość zamówienia określono na kwotę nie większą niż 301.016 zł, na okres od dnia 1 października 2017 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. oraz maksymalną liczbę 6 umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W konkursie złożonych zostało 7 ofert na 6 miejsc udzielania świadczeń. A. B., prowadząca [...], nie została zaproszona do negocjacji. Skarżąca uzyskała 44 pkt. Do negocjacji zaproszeni zostali zaś oferenci, których oferty uzyskały punktację od 69 pkt do 51 pkt. Suma wartości ofert zdecydowanie wykraczała poza wartość zamówienia wskazaną w ogłoszeniu. W dniu 18 września 2017 r. skarżąca złożyła protest, który został uznany za bezzasadny. W tym też dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Do zawarcia umowy zakwalifikowane zostały oferty zajmujące pozycje od pierwszej do czwartej w rankingu. Decyzją z dnia 5 października 2017 r. organ oddalił odwołanie skarżącej od powyższego rozstrzygnięcia konkursu. Następnie organ ten na skutek wniosku o ponowne rozpatrzenie prawy decyzją z dnia 7 listopada 2017 r. utrzymał w mocy swą uprzednią decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Lu 45/18 oddalił skargę na decyzję z dnia 7 listopada 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi kasacyjnej A. B., wyrokiem z dnia 19 stycznia 2021 r., sygn. akt II GSK 1692/18, uchylił wyrok Sądu I instancji i przekazał sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania. NSA uznał za usprawiedliwiony zarzut naruszenia art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.". Sąd podzielił zarzut skargi kasacyjnej co do tego, że Sąd I instancji nie ustosunkował się dostatecznie do konsekwentnie podnoszonych przez skarżącą zarzutów dotyczących między innymi dopuszczalności wprowadzania zmian do treści oferty, naruszenia zasady jawności postępowania oraz zasady równego traktowania świadczeniodawców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne