Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 2052/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2116/10 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz J. L. kwotę 1377 (tysiąc trzysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2011 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2116/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi J. L. uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2010 r. Sąd I instancji orzekł ponadto, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
W dniu 25 lutego 2009 r. inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie przeprowadził kontrolę drogową na drodze krajowej nr [...] w miejscowości K. Skontrolowano pojazd marki MAN nr rejestracyjny [...] wraz z przyczepą nr [...], którym kierował W. Ł. Kierowca okazał do kontroli m.in. umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą między nim, a P. spółka cywilna, której wspólnikami są J. L. i M. R-L. Kierowca przedłożył m.in. wypis z zaświadczenia na przewozy drogowe rzeczy na potrzeby własne wystawionego Spółce oraz faktury VAT. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzono wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji. Ponadto w toku kontroli stwierdzono samowolną ingerencję w funkcjonowanie cyfrowego urządzenia rejestrującego zainstalowanego w pojeździe oraz wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem obowiązku wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty