Nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego - jakich dokumentów powinien żądać pracodawca
Do wniosku o urlop wychowawczy pracownik, który chce wykorzystać 36 miesięcy tego urlopu, musi dołączyć też orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, pozbawieniu go władzy rodzicielskiej, akt zgonu drugiego rodzica dziecka lub orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi. Przed 1 października br. takie dokumenty nie były wymagane.
Od 1 października br. zmieniły się przepisy Kodeksu pracy regulujące zasady udzielania urlopu wychowawczego. Od tego dnia obowiązuje także nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.
Wniosek o urlop wychowawczy
Pracownik, na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu wychowawczego, powinien złożyć pisemny wniosek o jego udzielenie. Gdyby jednak wniosek złożył bez zachowania tego terminu, wówczas pracodawca udzieli mu urlopu nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku.
Jeżeli wniosek zostanie złożony po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę (np. po otrzymaniu wypowiedzenia), pracodawca udzieli urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty