Jakie świadczenia bhp dla zleceniobiorców nie podlegają składkom
Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w wyroku z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; Dz.U. Nr 31, poz. 167) odebranie zleceniobiorcom ulgi składkowej z tytułu przekazanych im świadczeń bhp, ale zwolnienie to nie obejmuje wszystkich takich świadczeń. Prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest więc w praktyce trudniejsze niż przed zmianą przepisów.
Problem w tym, że przepisy mówią o zwolnieniu ze składek wyłącznie tych świadczeń bhp udostępnionych zleceniobiorcom, które zostały przewidziane w regulacjach wydanych przez Radę Ministrów bądź właściwego ministra. Zwolnienie to obejmuje zatem jedynie:
● wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp oraz ekwiwalenty w zamian, uiszczone zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub odpowiedniego ministra,
● pieniężne ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej czy używanie własnej odzieży i obuwia zamiast roboczych,
● wartość bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, jeśli zleceniodawca - mimo ciążącego na nim obowiązku ustanowionego w przepisach bhp - nie ma możliwości ich wydania (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Zakłady pracy mają obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom, ale również osobom fizycznym wykonującym na ich terenie albo w miejscu przez nich wyznaczonym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy - np. zleceniobiorcom W zakresie tego obowiązku mieści się konieczność:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty