Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - konsekwencje opłacenia składki po terminie
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą - na swój wniosek - zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Dodatkowa składka opłacana dobrowolnie na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Przystąpienie do ubezpieczenia dobrowolnego i wyłączenie z tego ubezpieczenia następuje na innych zasadach niż w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń.
Prowadzący działalność, który zdecydował się na przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, musi terminowo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Opóźnienie w opłaceniu składek czy opłacenie składek w niepełnej wysokości powoduje wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego.
Zasady obejmowania dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Zasadą jest, że objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku (na druku ZUS ZUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony (art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Istnieje jeden wyjątek, gdy jest możliwe przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego wcześniej niż od dnia złożenia ZUS ZUA. Osoba deklarująca zamiar przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego może zostać objęta tym ubezpieczeniem wcześniej niż od dnia złożenia wniosku, jeśli równocześnie jest zgłaszana do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Oznacza to, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności, powinna złożyć ZUS ZUA w terminie 7 dni od dnia podjęcia działalności, zgłaszając się równocześnie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty