Jak prowadzić postępowanie w sprawie wypłaty zasiłku chorobowego
Pracownik, który zachorował, powinien niezwłocznie dostarczyć do zakładu pracy zwolnienie lekarskie. Jest ono podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy, a także wypłacenia za ten czas wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zwolnienie lekarskie dostarczają bezpośrednio do ZUS.
W ostatniej części cyklu „Wszystko na temat....” zostaną omówione zasady postępowania przy wypłacie zasiłku chorobowego, tzn. do jakiego podmiotu należy występować z wnioskiem o wypłatę zasiłku, w jakim terminie zasiłek powinien zostać wypłacony, gdzie zwrócić się, jeżeli są wątpliwości co do ustalenia prawa i wysokości zasiłku, w jakim trybie są dokonywane potrącenia i egzekwowane nienależnie pobrane zasiłki.
Prawo do zasiłku chorobowego ustalają i wypłacają płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli np. pracodawcy, zleceniodawcy, a także ZUS.
Pracodawca lub inny płatnik składek, aby być uprawnionym do ustalania prawa i wypłaty zasiłków, musi spełniać warunek zgłaszania do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Liczbę osób ubezpieczonych ustala się na rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. W stosunku do płatników, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych oblicza się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
W liczbie ubezpieczonych uwzględnia się:
• pracowników (w tym uczniów),
• osoby wykonujące pracę nakładczą, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
• osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się