Jak przeprowadzać badania lekarskie pracowników?
Zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Nie może się on od niej w żaden sposób zwolnić, nawet na prośbę pracownika. Obejmuje ona przede wszystkim obowiązek kierowania pracowników (na koszt pracodawcy) na badania lekarskie: wstępne, okresowe i kontrolne.
Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcach zatrudniających pracowników narażonych na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających. Oprócz badań lekarskich dotyczących ogółu pracowników, muszą oni zapewnić tym pracownikom dodatkowe badania okresowe po zaprzestaniu wykonywania tej pracy, a nawet jeszcze po rozwiązaniu stosunku pracy (na wniosek byłego pracownika).
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy na okres próbny. Po jej zakończeniu chciałbym zatrudnić tę osobę na dotychczasowym stanowisku na czas określony, jednak zawarcie umowy nastąpi po 3 dniach od zakończenia poprzedniej. Czy w takiej sytuacji pracownik musi zostać skierowany na wstępne badania lekarskie?
Przyjęcie pracownika na to samo stanowisko po 3 dniach od zakończenia poprzedniej umowy o pracę nie powoduje, moim zdaniem, obowiązku ponownego przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się