12.02.2025 Obrót gospodarczy

Brak odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wynikłe z przedwczesnej realizacji prawa z nieprawomocnej decyzji administracyjnej - Wyrok SN z dnia 12 lutego 2025 r., sygn. II CSKP 618/23

Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności na podstawie art. 417 § 1 k.c. za szkody wynikłe z realizacji przez stronę prawa nadanego ostateczną, ale nieprawomocną decyzją administracyjną, powstałe w związku z uchyleniem tej decyzji lub wstrzymaniem jej skuteczności nieprawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego. Inwestor, który podejmuje działania inwestycyjne przed prawomocnością pozwolenia na budowę, czyni to na własne ryzyko.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Krzysztof Wesołowski (przewodniczący)

‎SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska

‎SSN Dariusz Pawłyszcze (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 lutego 2025 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. w K. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 3 lutego 2022 r., I ACa 245/20, ‎wydanego w sprawie z powództwa S. sp. z o.o. w K. ‎przeciwko Skarbowi Państwa – W. w K. ‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od S. sp. z o.o. w K. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z 15 marca 2019 r., I C 260/16, oddalił powództwo inwestora przeciwko Skarbowi Państwa – W. w Krakowie o zapłatę 397 283,07 zł z odsetkami tytułem naprawienia szkody wyrządzonej niezgodnym z prawem uchyleniem pozwolenia na budowę z określeniem w wyroku, że pozwolenie na budowę nie może być wykonywane.

Wyrokiem zaskarżonym skargą kasacyjną Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację inwestora.

Sąd ten ustalił, że powodowy inwestor ostateczną decyzją administracyjną uzyskał pozwolenie na budowę. Na skutek skarg zainteresowanych Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 8 kwietnia 2013 r. uchylił zaskarżoną decyzję i na podstawie art. 152 p.p.s.a. (w brzmieniu do 15 sierpnia 2015 r.) określił, że pozwolenie na budowę nie może być wykonywane. WSA uznał, że w postępowaniu administracyjnym nie wzięli udziału wszyscy zainteresowani (udział sąsiedniej wspólnoty mieszkaniowej nie zastąpił udziału właścicieli mieszkań), a ponadto pozwolenie na budowę było sprzeczne z warunkami zabudowy. Na skutek skargi kasacyjnej inwestora Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 14 listopada 2013 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i oddalił skargi zainteresowanych na decyzję o pozwoleniu na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne