10.10.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 października 2024 r., sygn. II CSKP 1849/22

Postanowienia umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej, które dają bankowi jednostronną możliwość ustalania kursu wymiany, stanowią niedozwolone postanowienia umowne i ich eliminacja z umowy prowadzi do nieważności umowy w całości, uniemożliwiając sądowi zastąpienie ich jakimkolwiek mechanizmem prawnym odnoszącym się do ustalenia kursu walutowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Beata Janiszewska

‎SSN Mariusz Załucki

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 10 października 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej M. M. i B. M. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z 20 lutego 2020 r., I ACa 1406/19, ‎w sprawie z powództwa Bank spółki akcyjnej w W. ‎przeciwko M. M. i B. M. ‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 20 lutego 2020 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelację.

Sąd drugiej instancji ustalił, że pozwani zawarli 19 lipca 2007 r. z Bankiem [...] spółką akcyjną w W. umowę kredytu hipotecznego nr […]. Kwota kredytu wynosiła 105 424,21 CHF, nie więcej niż 234 424,21 zł na okres 330 miesięcy. Kredyt został wypłacony pozwanym w złotych polskich; w tej walucie był również spłacany. Kredyt został zaciągnięty na zakup działki budowlanej.

Z uwagi na fakt, że pozwani nie posiadali środków na wybudowanie domu na zakupionej działce, poszukiwali również kredytu na finansowanie budowy. Wówczas znajoma pozwanych I.H., zatrudniona u powoda, poinformowała ich, że mogą ubiegać się o kredyt u powoda; przy czym zaoferowała im jako najkorzystniejszy w CHF.

7 lipca 2008 r. pozwani złożyli wniosek o kredyt mieszkaniowy w wysokości 600 000 zł w walucie CHF, na budowę domu, w celu refinansowania ich zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego w B. S.A. oraz na cel dowolny. Wybrali kredyt w CHF oferowany przez powoda, uznając go za korzystny. Jako załącznik złożyli oświadczenia (każdy z nich oddzielnie), na druku przygotowanym przez bank, że po zapoznaniu się z przedstawionymi przez bank warunkami udzielania kredytu zarówno w złotych, jak i walucie CHF, EUR/USD oraz symulacjami wysokości płaconych rat zarówno w złotych, jak i w w/w walucie obcej, są świadomi ryzyka kursowego związanego z zaciągnięciem kredytu w walucie obcej, mogącego mieć wpływ na wysokość płaconej raty w okresie kredytowania i decydują się na zawarcie kredytu w walucie CHF/EUR/USD. Złożyli także oświadczenie, że zostali poinformowani przez bank o ryzyku związanym z oprocentowaniem kredytu mieszkaniowego zmienną stopą procentową oraz są świadomi ponoszenia ryzyka w przypadku zaciągnięcia takiego kredytu. I.H. informowała ich, że rata kredytu może wzrosnąć, ponieważ kurs franka szwajcarskiego był wówczas bardzo niski, najniższy w historii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne