Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.488.2024.1.AS
Skutki podatkowe konwersji opcji w programie o charakterze motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie obowiązków płatnika:
·jest nieprawidłowe w zakresie pytania pierwszego,
·jest prawidłowe w zakresie pytania drugiego.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej Y (dalej: „Grupa”). 100% udziałów w Spółce posiada Z., podmiot prawa amerykańskiego z siedzibą w USA (dalej: „Z”), która stoi na czele Grupy. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest szeroko pojęte tworzenie oprogramowania, w szczególności (...).
Spółka zatrudnia pracowników (dalej: „Pracownicy”) w ramach stosunku pracy w rozumieniu polskiego kodeksu pracy. Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest przez Wnioskodawcę. W przeszłości, w celu zwiększenia motywacji i lojalności zatrudnionych przez siebie i podmioty powiązane osób, Z wprowadziła globalny program mający za zadanie spełnić powyższe (dalej: „Program Motywacyjny”). Była to ponadto forma okazania wdzięczności za dotychczasową pracę, swego rodzaju bonus. Ustanowiony został regulamin Programu Motywacyjnego (dalej: „Regulamin”).
Program Motywacyjny utworzony został na podstawie uchwały przyjętej przez walne zgromadzenie Z, a następnie wdrożony przez uchwałę zarządu Z. Program Motywacyjny zaimplementowany został w bardzo zbliżonej formie także w innych jurysdykcjach.
Środki potencjalnie należne Pracownikom z tytułu przystąpienia do Programu Motywacyjnego nie były wskazane jako składnik wynagrodzenia w umowach o pracę. Umowy o pracę w ogóle nie odnosiły się do kwestii związanych z Programem Motywacyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty