Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.617.2024.1.MŻ
Uznanie składników majątkowych wchodzących w skład ZCP za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wyłączenia tych składników z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania składników majątkowych wchodzących w skład ZCP za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wyłączenia tych składników z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania w Polsce, i tym samym podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów – niezależnie od miejsca ich osiągania, tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 211 ze zm.), która jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: Przedsiębiorstwo), a której to (zgodnie z CEiDG) - przeważającą działalność gospodarczą stanowi produkcja wyrobów tartacznych.
Wnioskodawca w ramach swojego przedsiębiorstwa, zamierza wyodrębnić dokumentem wewnętrznym wydział ds. transportu drewna okrągłego z lasu (dalej: ZCP), który zostanie zbudowany na bazie wyodrębnionej od całego Przedsiębiorstwa komórki organizacyjnej.
Następnie, w związku z rozwojem działalności, a tym samym jego dywersyfikacją wpisaną w realizację planu sukcesji międzypokoleniowej. Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny (dalej: zbycia) ZCP na rzecz swojego syna (dalej: Nabywca). Po dokonaniu darowizny, Nabywca zamierza kontynuować działalność wykonywaną przez ZCP w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, świadcząc usługi transportowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty