23.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.226.2024.1.JKU

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym, podstawą do wyliczenia podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków - zgodnie z art. 24f ust. 8 i ust. 10 ustawy o CIT - jest dochód ustalony jako wartość całego przedsiębiorstwa, przez co należy rozumieć wartość przedsiębiorstwa wraz z wartością zobowiązań wskazanych na dzień przeniesienia Oddziału na Cypr w sprawozdaniu finansowym (tj. aktywa i pasywa)?

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy w opisanym we Wniosku stanie faktycznym, podstawą do wyliczenia podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków - zgodnie z art. 24f ust. 8 i ust. 10 ustawy o CIT - jest dochód ustalony jako wartość całego przedsiębiorstwa, przez co należy rozumieć wartość przedsiębiorstwa wraz z wartością zobowiązań wskazanych na dzień przeniesienia Oddziału na Cypr w sprawozdaniu finansowym (tj. aktywa i pasywa).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową z siedzibą na Cyprze, wpisaną do rejestru spółek Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki Republiki Cypru. Wnioskodawca jest cypryjskim rezydentem podatkowym, posiadającym Oddział w Polsce z siedzibą w Y. Wnioskodawca powstał na skutek przeniesienia siedziby spółki Z (dalej: „Spółka”) za granicę - na Cypr.

Do przeniesienia siedziby Spółki doszło na podstawie precedensowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”), a konkretnie z wyrokiem TSUE z dnia 25 października 2017 r., wydanym w sprawie Polbud-Wykonawstwo sp. z o.o. pod sygnaturą C-106/16, w którym TSUE stwierdził: „Swoboda przedsiębiorczości zapewnia spółce prawa polskiego prawo do przekształcenia się w spółkę prawa luksemburskiego, o ile spełnione są warunki utworzenia spółki określone w luksemburskim ustawodawstwie, a w szczególności kryterium przyjęte w Luksemburgu dla celów powiązania spółki z krajowym porządkiem prawnym tego państwa członkowskiego.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne