Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.80.2025.1.AN
Ustalenie, czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem jako ukryty zysk zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem jako ukryty zysk zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (zwany też: „Spółką”), jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: „Estoński CIT” lub „Ryczałt”). Na moment objęcia Spółki Estońskim CIT oraz w trakcie tego opodatkowania Spółka spełnia warunki do skorzystania z Ryczałtu, w tym te zawarte w art. 28j Ustawy CIT, oraz nie znajdą zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie Estońskim CIT sprecyzowane w art. 28k ust. 1 Ustawy CIT. Spółka funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT (dalej: „Podmiot powiązany” lub „Podmioty powiązane”). Wnioskodawca rozważa możliwość udzielenia finansowania (pożyczek) Podmiotom powiązanym. Jest to rozwiązanie korzystne z perspektywy grupy, gdyż pozwala na szybkie uzyskanie finansowania przez podmioty z grupy, bez konieczności wypełniania formalnych obowiązków związanych z finansowaniem zewnętrznym. Ponadto taki sposób finansowania jest uzasadniony ekonomicznie bowiem wynagrodzenie które przy finansowaniu zewnętrznym płacone jest instytucjom finansowym, w tym wypadku pozostaje w podmiotach powiązanych. Tym samym, pomimo zachowania rynkowości cen, takie rozwiązanie jest bardziej korzystne z punktu widzenia grupy podmiotów powiązanych. Ponadto, dzięki temu rodzajowi finansowania możliwe jest korzystne alokowanie nadwyżek finansowych powstających w poszczególnych podmiotach finansowych, a tym samym maksymalizowanie zysków przedsiębiorstw. Co więcej, większa pewność uzyskania finansowania przyczynia się do stabilności prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej. Udzielenie Pożyczki będzie uzasadnione gospodarczo, gdyż będzie ona przeznaczona na prowadzenie działalności (poprawę płynności) lub inwestycje Podmiotu powiązanego. Co istotne, potrzeby Podmiotu powiązanego nie będą wynikać z niezapewnienia aktywów odpowiednich do prowadzonej działalności gospodarczej przez ich wspólników. Z tego względu w umowie Pożyczki wskazane zostanie, że przeprowadzenie transakcji jest niezbędne w związku z zapotrzebowaniem kapitałowym Podmiotu powiązanego, związanym z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej oraz że pożyczka nie jest przekazywana w celach konsumpcyjnych:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
