Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.653.2024.2.AG
Wynagrodzenie należne Wspólnikowi z tytułu wynajmu nieruchomości wycofanej uprzednio do majątku prywatnego w estońskim CIT.
Istota problemu
Istota problemu prawnego sprowadza się do ustalenia, czy wynagrodzenie należne wspólnikowi spółki z tytułu wynajmu nieruchomości, w przypadku wyboru opodatkowania estońskim CIT, stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i w konsekwencji podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie spółki. Kluczowe jest, czy transakcje te mogą być uznane za rynkowe i konieczne dla działalności spółki.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Kluczowy argument stanowił fakt, że czynsz z tytułu wynajmu nieruchomości jest zgodny z wartościami rynkowymi i związany jest z podstawową działalnością gospodarczą spółki. Organ odniósł się do interpretacji przepisów dotyczących ukrytych zysków, stwierdzając, że wynajem nie jest formą dokapitalizowania spółki, lecz jego celem jest zabezpieczenie nieruchomości przed ryzykami związanymi z działalnością gospodarczą. Uwzględniono też, że transakcja ta mogłaby zostać zawarta między niepowiązanymi podmiotami na podobnych warunkach, co nie kwalifikuje jej jako ukrytego zysku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakreswnioskuowydanieinterpretacjiindywidualnej
5 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku wyboru przez Spółkę opodatkowania estońskim CIT, wynagrodzenie należne wspólnikowi z tytułu wynajmu Nieruchomości będzie stanowić ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy CIT, a w konsekwencji będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie SpółkiTreść wniosku jest następująca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
