Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.775.2024.2.MF
Dotyczy ustalenia, czy w wnioskowanym zdarzeniu przyszłym Spółka jako podmiot prowadzący księgi, w ślad za obowiązkiem z art. 9 ust. 1c i 1d Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2025 r., ustalając czy podlega obowiązkowi prowadzenia i przekazywania ksiąg przy użyciu programów komputerowych po raz pierwszy za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 r. powinna uwzględnić wartość przychodów bilansowych czy wynikających z przychodów podatkowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzupełnili go Państwo pismem z 5 lutego 2025 r. (wpływ 7 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
SPÓŁKA z siedzibą w (…) (dalej zwana: „Spółką” lub „S”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka nie wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Spółka jest podatnikiem VAT, przez co jest zobowiązana do przesyłania do właściwego urzędu skarbowego plików JPK-VAT (w części deklaracyjnej i ewidencyjnej) w określonym terminie.
Spółka oprócz działalności gospodarczej prowadzi (…), która działalnością gospodarczą nie jest. Spółka w tym zakresie posiada (…).
(…)
Na marginesie należy dodać, że spółka, o której mowa w (…).
Spółka poza przychodami z działalności gospodarczej osiąga również dochody wolne od podatku z tytułu (…) - wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.
Spółka rozpoznaje zarówno przychody podatkowe jaki i przychody bilansowe. Spółka zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości sporządza roczne sprawozdanie finansowe podlegające badaniu przez biegłego rewidenta. Spółka sporządza Bilans oraz rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym oraz porównawczym gdzie kwoty przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów a także pozostałe pozycji rachunku zysków i strat w obu wariantach znacznie się różnią, a różnice te wynikają z prezentacji danych zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
