Jak ustalać w księgach rachunkowych rzeczywisty koszt wytworzenia wyrobów gotowych i wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy
Spółka z o.o., będącą podatnikiem VAT oraz podatnikiem CIT (spółka nie rozlicza się z podatku dochodowego na zasadzie ryczałtu, tj. CIT estoński), prowadzi działalność produkcyjną (produkcja artykułów z tworzyw sztucznych) i ewidencjonuje koszty w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym. Proces produkcyjny dla uproszczenia składa się z dwóch etapów i wygląda następująco:
etap 1: produkcja półfabrykatów (elementy wyprodukowane przy pomocy wtryskarek przez dział produkcji), które podlegają następnie procesowi montażu z innymi półfabrykatami i są przechowywane zbiorczo w skrzynio-paletach w magazynie półfabrykatów (ewidencja ilościowo-wartościowa, jednostka podstawowa w magazynie do rozliczania ilości uzyskanej z działu produkcji to sztuki),
etap 2: produkcja wyrobów gotowych z półfabrykatów, które zostały spakowane w opakowania detaliczne (wiaderka, małe kartoniki, woreczki foliowe) i następnie w opakowania zbiorcze (kartony) zgodnie z zamówieniem klienta. Są przechowywane na paletach i przygotowane do sprzedaży (wysyłki) do klienta (ewidencja ilościowo-wartościowa, jednostka podstawowa do rozliczania ilości uzyskanej z działu produkcji to sztuki).
Półfabrykaty i wyroby gotowe są ewidencjonowane w magazynie po cenach ewidencyjnych (stałych). Rachunek zysków i strat jest sporządzany w wariancie kalkulacyjnym.
W jaki sposób ustalać rzeczywisty koszt wytworzenia produktów i zaliczkę na podatek dochodowy? Proszę o przykład liczbowy. W jaki sposób prowadzić ewidencję kosztów niebędących kosztami uzyskania przychodów w celu prawidłowego ustalenia zaliczki na podatek dochodowy?
Ustalenie rzeczywistego kosztu wytworzenia produktów jest procesem wieloetapowym i wymaga zbudowania własnego, dostosowanego do firmy modelu ewidencji kosztów (rachunek kosztów). Model ten musi być zgodny z rzeczywistym przebiegiem procesu produkcyjnego w firmie (poszczególnymi etapami produkcji półfabrykatów, a następnie wyrobów gotowych) i prawidłowo wskazywać koszty. Dopiero wówczas można przeprowadzić kalkulację rzeczywistego kosztu wytworzenia produktów i powstałych odchyleń od cen ewidencyjnych zużytych do produkcji półfabrykatów i otrzymanych w drodze procesu produkcyjnego wyrobów gotowych. Proces ustalenia rzeczywistego kosztu wytworzenia produktów przedstawia przykład liczbowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty