14.10.2022 Kadry i płace

Interpretacja sformułowania „bezpośrednio przed rejestracją” - Wyrok NSA z dnia 14 października 2022 r., sygn. I OSK 800/22

W sprawach dotyczących rejestracji jako osoba bezrobotna, termin "bezpośrednio" po zakończeniu zatrudnienia powinien być interpretowany zgodnie z jego potocznym, słownikowym znaczeniem, co wymaga rejestracji niemal natychmiast po ustaniu zatrudnienia, bez znacznych odstępów czasowych, nawet w sytuacjach wyjątkowych, takich jak pandemia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia NSA Mariola Kowalska po rozpoznaniu w dniu 14 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2021 r. sygn. akt IV SA/Wr 391/21 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 26 marca 2021 r. nr ZP-P.8640.24.2021.AM w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną i uznania za osobę poszukującą pracy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 3 grudnia 2021 r. oddalił skargę A. S. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 26 marca 2021 r. nr ZP-P.8640.24.2021.AM w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną i uznania za osobę poszukującą pracy.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Decyzją z 16 lutego 2021 r. Prezydent Miasta Wrocławia orzekł o odmowie uznania A. S. za osobę bezrobotną z dniem 3 lutego 2021 r. i uznał A. S. za osobę poszukującą pracy z dniem 3 lutego 2021 r. Organ pierwszej instancji uznał, że zainteresowany nie spełnił w dniu rejestracji przesłanki koniecznej do nabycia statusu osoby bezrobotnej, ponieważ zatrudnienie w okresie od 4 maja 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w firmie B. sp. z o. o. nie przypadało bezpośrednio przed rejestracją. Zainteresowany nie spełnił więc warunku zawartego w definicji osoby bezrobotnej.

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącego Wojewoda Dolnośląski decyzją z 26 marca 2021 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Wojewoda wyjaśnił, że ustawodawca umieszczał wielokrotnie wymóg "bezpośredniości" w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także w przepisach innych ustaw. Poza tym z art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że dla celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych okres 18 miesięcy liczy się wstecz od dnia rejestracji, a nie dowolnie wybrany przez bezrobotnego okres 18 miesięcy. Nie sposób uznać, aby okresem uprawniającym do zasiłku był okres dowolnie poprzedzający zarejestrowanie się osoby bezrobotnej w urzędzie. Z datą rejestracji ustawodawca powiązał ściśle okres 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji. Natomiast zainteresowany zgłosił się do PUP celem dokonania rejestracji 34 dni po zakończeniu zatrudnienia i 26 dni po otrzymaniu świadectwa pracy, a więc nie dokonał rejestracji bezpośrednio po zakończeniu pracy. Wojewoda wskazał, że w okresie pandemii istnieje też możliwość rejestracji w sposób elektroniczny, o czym PUP wielokrotnie informował od 12 marca 2020 r. w komunikatach zamieszczonych na swojej stronie internetowej. Na stronie internetowej można też zapoznać się z obowiązującymi przepisami ustawy. Brak znajomości przepisów ustawy nie może więc stanowić podstawy do uwzględnienia odwołania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne