Wyrok NSA z dnia 24 maja 2022 r., sygn. II GSK 2039/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Tomasz Smoleń po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. & C. K., H., N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 401/18 w sprawie ze skargi P. & C. K., H., N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2018 r., oddalił skargę P. & C. KG z siedzibą w H. (N.) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2017 r., w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu 9 listopada 2007 r. Urząd Patentowy przyznał na rzecz P. & C. KG z siedzibą w H. (N.) prawo ochronne na słowno-graficzny znak towarowy "P. & C. H.", przeznaczony do oznaczania towarów i/lub usług w klasach 18 i 35 ([...]).
W dniu 19 października 2015 r. P. & C. KG z siedzibą w D. (N.) wystąpił do organu o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na sporny znak z powodu jego nieużywania. Wnioskodawca, jako podstawę prawną swojego żądania podał art. 169 ust. 2 w związku z art. 169 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 776, dalej: p.w.p.) powołując się na fakt posiadania prawa do firmy P. & C. oraz na fakt posiadania na terytorium Polski szeregu znaków towarowych P. & C. zarejestrowanych lub zgłoszonych na jego rzecz dla towarów i/lub usług w klasach 18, 25 i 35. Wnioskodawca stwierdził, że rozpoczęcie używania spornego znaku przez uprawnionego w chwili obecnej mogłoby wprowadzić przeciętnych odbiorców w błąd, co do pochodzenia towarów i usług nim oznaczanych. Znak ten bowiem nigdy nie był używany na rynku polskim, podczas gdy jego oznaczenie (wnioskodawcy) P. & C. na tym rynku jest używane w funkcji firmy oraz znaku towarowego od blisko 15 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty