Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.876.2023.2.GG
Obowiązki płatnika dotyczące opodatkowania zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych w celach służbowych w jazdach lokalnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe, w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego:
- w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z opodatkowaniem zwrotu pracownikowi kosztów używania samochodu prywatnego w jazdach lokalnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2024 r. (data wpływu 1 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca Urząd Gminy w …. (dalej: pracodawca, Urząd Gminy) zatrudnia pracownika na stanowisku Wójta Gminy … (dalej: pracownik).
Urząd Gminy jest jednostką budżetową samorządu terytorialnego. Podstawą zatrudnienia wyżej wymienionego pracownika jest umowa o pracę. Pracodawca zawarł … 2018 r. umowę z pracownikiem dotyczącą używania samochodu prywatnego do celów służbowych.
Umowa zawarta na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r., Nr 27 poz. 271 ze zm.).
Pracownik na stanowisku Wójta Gminy … posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pracownik nie mieści się w zakresie odrębnych ustaw, do których odsyła art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. m.in. do ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty